IBUK Libra – książka na grudzień
Książką grudnia w IBUKU Librze zostaje „O ziemiańskim świętowaniu” Tomasza Adama Pruszaka....
Szkoła jest miejscem, gdzie dzieci spędzają znaczną część czasu zdobywając wiedzę oraz umiejętności emocjonalne i społeczne. W kontekście rozwoju empatii, szkoła odgrywa istotną rolę, ponieważ to tam dzieci mają możliwość codziennego praktykowania empatii w różnorodnych sytuacjach. Nauczyciele i programy edukacyjne mogą w znaczący sposób wspierać ten proces, kształtując u dzieci postawy prospołeczne i zdolność do rozumienia oraz reagowania na emocje innych.
Biblioteka Pedagogiczna w Koninie rozpoczęła realizację II edycji projektu „Jesteśmy Różni, ale Równi” w oparciu m. in. o książki „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” oraz „ABC ekonomii, czyli pierwsze kroki w świecie finansów”.
Kształtowanie wrażliwości emocjonalnej, postaw empatycznych, tolerancji oraz poszanowania praw innych, przedstawienie informacji na temat zjawiska przemocy rówieśniczej oraz radzenia sobie z nią, nauka współpracy w grupie to cele ogólne projektu. Ponadto młodsi uczestnicy projektu m. in. będą mieli okazję zapoznać się z takimi pojęciami jak: pieniądz, moneta, banknot, karta płatnicza.
Pierwsze spotkanie w ramach projektu odbyło się w Przedszkolu nr 2 „Kraina Wesołej Zabawy” w Koninie oraz w klasach I A, I B, I C, II A, II B, II C Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kazimierzu Biskupim. Dzieci przedszkolne i uczniowie wysłuchali opowiadania pt. „Jak Leon polubił siebie” przedstawionego za pomocą teatrzyku Kamishibai, w którym główny bohater odkrył klucz do samoakceptacji i szczęścia.
Zaplanowano już kolejne spotkania w ramach projektu, który będzie realizowany od listopada 2024 r. do maja 2025 r.
Projekt realizowany jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.
Książką grudnia w IBUKU Librze zostaje „O ziemiańskim świętowaniu” Tomasza Adama Pruszaka....
Centrum Doskonalenia Nauczycieli Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Koninie oraz Towarzys...