Skocz do zawartości
Godziny otwarcia: 23.06.2024
dzisiaj
nieczynne
Strona główna Aktualności IBUK Libra – książka na czerwiec

IBUK Libra – książka na czerwiec

Książką czerwca w IBUKU Librze zostaje „Najstarsze pamiętniki Żydów krakowskich” autorstwa Meir Ben Jechiel Kadosz Z Brodu, Jom Tow Lipmann Heller.
 
Zwój pana Meira to historia uprowadzenia piętnastoletniego żydowskiego chłopca. Wędrujący z Moraw do Krakowa Meir ben Jechiel został porwany przez polskiego szlachcica. Wspomnienia z okresu niewoli pełne są niedomówień i zagadek, których rozwikłanie wymagało niemal detektywistycznych poszukiwań. Dają przy tym ciekawy wgląd w sferę współżycia ludności żydowskiej z nieżydowską na początku XVII wieku. Autorem Zwoju nienawiści jest Jom Tow Lipmann Heller, jeden z najważniejszych rabinów Europy Środkowo-Wschodniej w czasach wojny trzydziestoletniej i powstania Chmielnickiego. Zwój opowiada, jak wskutek intrygi trafił do więzienia i jakie koleje przeszedł później aż do objęcia rabinatu krakowskiego. W swoim autobiograficznym tekście Heller ukazuje realia epoki z perspektywy członka tradycyjnej elity żydowskiej. Trzeci tom serii Żydzi. Polska. Autobiografia prezentuje najstarsze teksty wspomnieniowe Żydów związanych z Krakowem. Są to zarazem najstarsze zabytki pamiętnikarstwa żydowskiego z okresu I Rzeczypospolitej. Mają one szczególną wartość literacką oraz jako źródło historyczne. 

Książka dostępna jako prezent do 30 czerwca 2024 roku.

Zachęcamy do lektury!

Opis książki pochodzi ze strony: https://libra.ibuk.pl/reader/najstarsze-pamietniki-zydow-krakowskich-meir-ben-jechiel-kadosz-z-221060

Zobacz także